Meltblown Kumaş

Tüm dünyayı kasıp kavuran corona virüsü sebebiyle insanların tüm araştırmaları bu salgını yenmek için oluyor. O sebeple son günlerde meltblown kumaş ve nonwonen kumaş hakkında çokça sorular gelmekte. Öncelikle kumaş isimleri genelde çeviri yapılarak ülkemize girmektedir ancak meltblown kumaş herhangi bir değişikliğe uğramadan kendi ismiyle adlandırılmaktadır. Çeviriye baktığımızda da “eritilerek şişirilmiş” gibi bir anlam çıkmaktadır.

Meltblown kumaşlar spunbond kumaşlara göre daha pahalıdır. Çoğu maske üreticileri 3 katmanlı olarak tıbbi yüz maskelerini üretmektedir. İlk ve son katman spunbond, ortadaki katman ise meltblown olmaktadır.

Meltblown 1945 yıllarından itibaren üretilmeye başlanmış sentetik bir üründür. Üretiminde teknolojik birçok işlem uygulanmaktadır. Uygulanan işlemlerde kumaşa farklı farklı özellikler katmaktadır. Ürünün ham maddesi ise genel olarak polipropilendir. Meltblown kumaşa sahip bir ürün almak istediğinizde PP gibi bir ibare görebilirsiniz. Bu PP polipropilen elyafın kısaltmasıdır. (Polipropilen halı üretiminde de çok kullanılan bir sentetik üründür.)Polipropilen haricinde poliüretan ve polibütilen kullanılarak da üretilen meltblown kumaşlar vardır. Kimyasallara ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı olması için polibütilen üretimli kumaşlar ilk tercih sebebidir.

  • Küçükbakkalköy Mah. Defne Sk. Flora No:1/175 Ataşehir/İstanbul

Tüm Hakları Saklıdır © 2021 POL TEKSTİL